Warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów

Dnia 27.10.2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała dla gimnazjalistów z Zespołów  Szkół nr 1 i nr 2 w Łaskarzewie bezpłatne  warsztaty z twórczego pisania, w ramach projektu „Wspólny mianownik 3.0.Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

NCK jezyk ojczysty zNCK kolor CMYK 150

Zajęcia poprowadziła prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „ Koncentrat” – Anna Błaszkiewicz oraz literaturoznawca, recenzent filmowy i książkowy – Robert  Pruszczyński. Celem warsztatów było uwrażliwienie  grupy młodych ludzi na zmiany zachodzące w języku polskim, doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się nim , podnoszenie  kompetencji  komunikacyjnych oraz budowanie świadomych postaw wobec języka. W jaki sposób zmienia się język? Czy słowa mogą być tłuste albo zabawne? Czym są umizgi, kto kogo kokietuje i ile trwa „ ruski miesiąc” ? Skąd biorą się nowe słowa i czy na pewno są nam potrzebne? Dlaczego niektóre słowa znikają z języka i czy to naturalny proces ? Kiedy przymiotniki pomagają nam w opowiadaniu o rzeczywistości, a kiedy sprowadzają nas na manowce ? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów twórczego pisania.

Podczas 4 godzin lekcyjnych mieli okazję poćwiczyć swoje zdolności komunikacyjne, rozwinąć kreatywność i poznać sposoby, na to by pisać dalej. Na zakończenie każdy uczestnik  otrzymał  zaświadczenie o udziale w projekcie oraz materiały szkoleniowe, które przydadzą się podczas dalszej nauki.