Czytam w podróży…Herberta

Dnia 6.04.2016 r. zapraszamy czytelników do biblioteki po zakładki do książek z fragmentami  utworów Zbigniewa Herberta. Akcja społeczna pt. „Czytam w podróży… Herberta jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

WP 20160404 002

Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – Dlatego projekt „Czytam w podróży… Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich. Będziemy do tego przekonywać akcją „Czytam w podróży… Herberta”.

– Zbigniew Herbert uwielbiał podróżować. Odkrywanie świata było jego pasją i powołaniem – podkreśla Katarzyna Herbertowa, wdowa po Poecie. – Owocem jego podróży są zbiory esejów, w których dzieli się z czytelnikami swoim zachwytem nad światem – sztuką ,malarstwem, architekturą, przyrodą. Myślę, że tą pasją do podróżowania i odkrywania świata chciał zarazić innych, w jednym z wierszy napisał: „Jeśli wybierasz się w podróż,  niech będzie to podróż długa…”

Zakładki czekają na czytelników.