Noc Bibliotek 2019

W sobotę 5 października 2019 roku o godzinie 16.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Łaskarzewie po raz kolejny włączyła się w Ogólnopolską Akcję - Noc Bibliotek. Tegoroczne święto promujące czytelnictwo przebiegało pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.  W spotkaniu udział wzięli uczniowie, przedszkolaki oraz dorośli. Po powitaniu uczestnicy wspólnie przeczytali głośno „Lokomotywę” Juliana Tuwima, a następnie z uwagą wysłuchali krótkiego opowiadania autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak pt.: „Basia i wyprawa do lasu”.

Jest to kolejna książeczka z serii zabawnych opowieści o uroczej dziewczynce, której przytrafiają się różne zabawne przygody. Tym razem bohaterka wraz z rodzicami oraz braćmi – starszym Jankiem i młodszym Frankiem, wyruszyli na wyprawę do lasu . Ich głównym celem było grzybobranie, ale przy okazji zabawili się w małych obserwatorów przyrody. Słuchali śpiewu ptaków, stuku dzięcioła, tropili ślady małych i dużych zwierząt, podglądali sarny. Dowiedzieli się m.in. kto wycina drzewa w lesie i kto może je przerabiać na papier; które grzyby są jadalne, a które niebezpieczne, a także dlaczego nie tak łatwo jest spotkać w lesie zwierzęta.

baner 1 1Lektura książeczki stworzyła świetną okazję do rozmowy na temat ochrony przyrody i środowiska oraz wykonania pięknych prac plastycznych. Tematem przewodnim prac były oczywiście Basia i las. Do ich sporządzenia uczestnicy wykorzystali kolorowe papiery, flamastry, kredki oraz klej. Po tych wyczerpujących zajęciach twórczych nastąpiła chwila wytchnienia przy napojach i słodkich ciasteczkach. W programie nie mogło też zabraknąć informacji o działalności biblioteki i jej zbiorach. Uczestnicy dowiedzieli się jak działa biblioteka, jaka jest jej funkcja, kto i w jaki sposób może korzystać z biblioteki, a także jak należy zachować się w takim miejscu. Kolejnym punktem Nocy Bibliotek było czytanie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, po którym dzieci wzięły udział w licznych konkursach. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością twórczości prezentowanych poetów, chętnie i trafnie odpowiadali na pytania konkursowe. Atrakcją Nocy była projekcja „Ptysia i Bila”, filmu fabularnego na podstawie komiksu "Ptyś i Bill” w reżyserii Francka Magnierai Alexandre Charlota. Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu. Ptyś to rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty.

Wieczorne spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe exlibrisy i zakładki do książek z hasłem tegorocznej akcji „Znajdźmy wspólny język”, słodycze oraz dyplomy za aktywny udział w „Nocy Bibliotek”. Nocy towarzyszyła akcja „ Książka za książkę” oraz kiermasz książek.

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie: firmie K. W. S. „ Żabczyńscy” za pyszne ciastka oraz Pani Monice Walendzie za poprowadzenie warsztatów plastycznych.

• 100_3993
  • 100_3994