Opowieści z teczki profesora Książeczki
Dnia 7.06.2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Łaskarzewie zaprosiła przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkół podstawowych na spektakl edukacyjny pt. : „Opowieści z teczki profesora Książeczki".
Bajkę promującą czytelnictwo i biblioteki wystawił Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska ‘’ z Krakowa. Jak wyglądałby świat, w którym biblioteki nie istnieją? Z pewnością byłby bardziej ubogi. Nie moglibyśmy za każdym razem z łatwością sięgnąć po kolejną, ciekawą lekturę. Być może na dobre pochłonąłby nas Internet. A co stałoby się wówczas z naszą wyobraźnią i kreatywnością? Biblioteka to miejsce, gdzie człowiek spotyka się z literaturą, ale nie tylko... to tutaj możemy uczestniczyć w ciekawych spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych.
Profesor Książeczka uwielbia czytać, a w zaciszu jego leśnej pracowni powstają kolejne opowieści, które za każdym razem chowa do kolorowej teczki.
Szalony bohater przeprowadza widownię przez świat wyobraźni, który okazuje się być bardzo zaskakujący. Każda myśl w jego głowie przeradza się w spotkanie z żywym bohaterem. W ten sposób poznajemy osobiście Czerwonego Kapturka, czy Kopciuszka. Profesor Książeczka nie ma pojęcia, że bajki ukryte w jego teczce, mogłyby trafić do wydawnictwa, później na regały wielu bibliotek, a następnie do
domów wszystkich dzieci. Zauważa, że dzieciom bardzo spodobała się jego bajka o Misiu Chrapciu. Chciałby trafić do wielu odbiorców, ale nie wie jak to zrobić ,bo do tej pory wszystkie opowieści lądowały w jego teczce. Chrapcio, który wkracza na scenę wie, że jest takie miejsce, w którym znajduje się wiele książek i dzięki któremu bajki profesora mogłyby zyskać uznanie. Pluszowy bohater wraz z dziećmi opowiadają Książeczce o bibliotece i jej możliwościach , o zasadach których trzeba tam przestrzegać. Szczęśliwy profesor postanawia udać się do najbliższej biblioteki i udostępnić swoje bajki wszystkim dzieciom.
Celem dydaktycznym wystawionego spektaklu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, zachęcenie najmłodszych do regularnego odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek. Ukazanie, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni czytanie : rozwija wyobraźnię , wrażliwość moralną, poszerza wiedzę, uczy poprawnego języka, samodzielnego, logicznego myślenia , ćwiczy pamięć, jest też znakomitą rozrywką.