Noc Bibliotek 2018

W sobotę 9 czerwca 2018 roku o godzinie 16. 00 Miejska Biblioteka Publiczna w Łaskarzewie po raz kolejny włączyła się w Ogólnopolską Akcję - Noc Bibliotek. Tegoroczne święto promujące czytanie i biblioteki przebiegało pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.  W spotkaniu udział wzięły przedszkolaki, uczniowie oraz dorośli. Po powitaniu uczestnicy wspólnie przeczytali głośno (niektórzy recytowali z pamięci) „Lokomotywę” Juliana Tuwima, a następnie z uwagą wysłuchali krótkiego opowiadania autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak pt.: „Basia i biblioteka”.

Lektura książeczki dostarczyła dzieciom informacji na temat funkcjonowania bibliotek, a jednocześnie stworzyła okazję do zaprezentowania zbiorów i działania biblioteki w Łaskarzewie. Czytelnicy dowiedzieli się czym jest biblioteka, jaka jest jej funkcja, kto i w jaki sposób może korzystać z biblioteki, a także jak należy zachować się w takim miejscu. W programie imprezy nie mogło zabraknąć warsztatów plastycznych. Tym razem do stworzenia swojego ulubionego bohatera dzieci wybrały Calineczkę – tytułową bohaterkę jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. „Calineczka” to ciepła i wzruszająca historia maleńkiej dziewczynki, która porwana z domu przez ropuchę, przeżywa liczne przygody, poznając przy tym otaczający ją świat. Do sporządzenia portretu bohaterki uczestnicy użyli kolorowego papieru, flamastrów, kleju, kredek oraz kolorowych pestek dyni. Po tych wyczerpujących zajęciach twórczych nastąpiła chwila wytchnienia przy napojach i słodkim poczęstunku.

zakladka noc 2018

Kolejnym punktem programu Nocy Bibliotek było czytanie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, po którym dzieci wzięły udział w licznych konkursach. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością twórczości w/w poetów, chętnie i trafnie odpowiadali na pytania konkursowe. Kilkoro dzieci upodobniło swoje twarze do ulubionych bohaterów przez „malowanie buziek”. W programie Nocy nie zabrakło też akcentu patriotycznego, związanego z rocznicą 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy wysłuchali krótkiej historii odzyskania 11 listopada 1918 roku niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, a następnie przystąpili do sporządzania biało- czerwonych kotylionów. Atrakcją Nocy była projekcja filmu fabularnego „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Bohaterką „Tarapatów" jest dwunastoletnia Julka. Dziewczynka nieakceptowana przez rówieśników i nieznajdująca zrozumienia wśród nauczycieli nie znosi szkoły. W dodatku przestała wierzyć w prawdziwą przyjaźń, bo do tej pory zawsze ktoś ją zawodził. Czuje się bardzo samotna. Rodzice mieszkają w dalekiej Kanadzie, właśnie ma wylecieć do Kanady, kiedy okazuje się, że rodzina zapomniała kupić bilet na samolot. Zawiedziona Julka musi zamieszkać w Warszawie u swojej ciotki, która nie traktuje jej problemów poważnie. Na szczęście poznaje swojego rówieśnika Olka, z którym bardzo szybko zaprzyjaźnia się. Pewnego dnia do mieszkania ciotki włamują się złodzieje, a z domu giną drogocenne przedmioty. Policja jest bezradna, jednak Julka i Olek ze swoim psem Pulpetem prowadzą śledztwo na własną rękę.

Wieczorne spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe exlibrisy i zakładki do książek z hasłem tegorocznej akcji „RzeczpospoCzyta”, słodycze oraz dyplomy za aktywny udział w „Nocy Bibliotek”. Nocy towarzyszyła akcja „ Książka za książkę” oraz kiermasz książek.

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie: Panu Adamowi Jędrzejczykowi (TOP Market w Łaskarzewie) za nagrody dla uczestników, napoje i słodycze, Panu Andrzejowi Żabczyńskiemu ( Piekarnia Żabczyńscy ) za pyszne pączki i ciastka. Paniom Kamili Buławie i Ewie Szlążek za poprowadzenie warsztatów plastycznych oraz Pani Monice Walendzie za „malowanie buziek”.

• Noc Bibliotek 2018 004
  • Noc Bibliotek 2018 013