Noc bibliotek - Relacja

W sobotę 3 czerwca 2017 roku o godz. 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaskarzewie rozpoczęła się Noc Bibliotek. Wielkie święto promujące czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury , z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać, odbywało się w ramach Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem „ Czytanie porusza”. Biblioteka w Łaskarzewie po raz drugi uczestniczyła w Nocy Bibliotek.

W spotkaniu udział wzięły przedszkolaki, uczniowie, młodzież oraz dorośli. Po powitaniu uczestnicy z uwagą wysłuchali krótkiego opowiadania autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak pt.: „ Basia i biblioteka”. Główna bohaterka książki to najlepsza przyjaciółka każdego dziecka. Tym razem Basia wraz z innymi przedszkolakami i panią Martą odwiedziła bibliotekę. Lektura książeczki dostarczyła dzieciom mnóstwo nowych wiadomości , a jednocześnie była wspaniałą okazją do rozmowy o bibliotece. W czasie dyskusji padło wiele pytań. Mali czytelnicy dowiedzieli się czym jest biblioteka , jaka jest jej funkcja, a także jak należy zachować się w takim miejscu.

Dzięki przygodom Basi poznali zasady wypożyczania książek oraz jak należy o nie dbać. Dowiedzieli się, gdzie pisarz tworzy swoje dzieła i co jest ważne w jego pracy. Kolejnym punktem programu Nocy Bibliotek było głośne czytanie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, po którym dzieci wzięły udział w licznych konkursach. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością twórczości w/w poetów, chętnie i trafnie odpowiadali na pytania konkursowe. Oprócz gromkich braw otrzymali książeczki i słodycze . Kilkoro dzieci upodobniło swoje twarze do ulubionych bohaterów przez „malowanie buziek”. Bohaterowie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima znaleźli też swoje odzwierciedlenie w rysunkach i pracach plastycznych powstałych podczas prowadzonych warsztatów. Szczególnym ulubieńcem dzieci została Kaczka- dziwaczka, do której wykonania użyli malowanek , kleju i kolorowej soli. Powstało całkiem duże stado różnobarwnych , śmiesznych Kaczek-dziwaczek. Po tych wyczerpujących zajęciach twórczych nastąpiła chwila wytchnienia przy napojach i słodkim poczęstunku. Kolejnym punktem programu była emisja filmu „ Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, opartego na jednej z bestsellerowej serii książek duetu Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje). Seria opowiada o przygodach Lassego i Mai, którzy żyją w małym miasteczku Valleby i prowadząc swoje biuro detektywistyczne pomagają komisarzowi policji rozwiązywać rozmaite zagadki. Tym razem bohaterowie mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Film według scenariusza Malin Nevander, w reżyserii  Pontusa Klänge i Waltera Söderlunda  jest  laureatem Złotego Żuka (nagroda przyznawana corocznie przez Szwedzki Instytut Filmowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu) i filmem konkursowym na Festiwalu Kino Dzieci. Dynamiczna akcja, ucieczki i pościgi, pełne humoru sceny, inteligentne dialogi, zagadka i romantyczne zakończenie, a także świetna gra aktorów przykuły uwagę widzów do końca filmu. Wieczorne spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek z hasłem tegorocznej akcji „Czytanie porusza” oraz dyplomy za aktywny udział w „Nocy Bibliotek”. Nocy towarzyszyła akcja „ Książka za książkę” oraz kiermasz książek.

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie: Panu Adamowi Jędrzejczykowi (TOP Market w Łaskarzewie) za nagrody dla uczestników, napoje i słodycze. Panu Andrzejowi Żabczyńskiemu ( Piekarnia Żabczyńscy ) za pyszne pączki i ciastka. Paniom Kamili Buławie i Ewie Szlążek za poprowadzenie warsztatów plastycznych. Pani Jagodzie Szumilas za „malowanie buziek”.

• NOC bibliotek 2017 - prace 002_zmniejszone
  • Noc Bibliotek 3.06.2017 005_zmniejszone